بیشترین آمار طلاق در کشور آمریکا اتفاق میافتد و در این کشور نیمی از ازدواجها به طلاق ختم میشود. کشور ایران در این رابطه مقام چهارم را به خود اختصاص داده است و تقریبا یک چهارم ازدواجها به طلاق ختم میشود.

 درايران بالاترين آمار طلاق مربوط به تهران و كمترين آمار مربوط به يزد است بيشترين ازدواج مربوط به اردبيل و كمترين ازدواج مربوط به تهران است .

در ايران در حال حاضر ميزان تجرد مردان 3.1 درصد و زنان 8.1 عنوان شده و طلاق در كشور داراي آمار افزايشي است

 كمترين آمار طلاق در ايران  مربوط به ازدواج‌هاي دانشجويي است.

شغل‌ زنان‌ در افزایش‌ یا کاهش‌ طلاق‌ بسیار موثر است،‌ به طوری‌ که‌ کمترین‌ آمار طلاق‌ در میان‌ معلمان‌ با چهار الی‌ پنج درصد است و بعد از آنان‌ زنان‌ کارمند با ۱۰ درصد در جایگاه بعدی قرار دارند.

بیشترین‌ آمار طلاق‌ مربوط‌ به‌ زنان‌ خانه‌دار با ۶۸ درصد است.

بیشترین میزان تقاضای طلاق در زنان خانهدار (بیش از 72 درصد) در مقایسه با زنان شاغل مشاهده می‌شود که این امر شاید موید نظر جامعه‌شناسان باشد که احساس استقلال در خانم‌ها سبب افزایش رضامندی زناشویی می‌شود.

حدود 50 درصد از طلاقها در سه سال اول ازدواج رخ میدهد .

 تحصیلات نقش بیشتری در بقا و حفظ خانواده دارد و به نظر می‌رسد سواد همانند یک عامل آگاهی بخش عمل می‌کند و بی‌سوادی و مرزهای نزدیک به آن بالاتریِن نسبت طلاق را فراهم می‌کند.

از لحاظ آمار 4.5 ساعت از وقت افراد صرف تماشاي تلويزيون مي‌شود، اما ارتباطات زن و شوهر از نظر گفتاري 17 دقيقه است، به جاي مخاطب بودن زن و مردم، تكنولوژي جايگزين شده كه  .مضرات زيادي را در جامعه به وجود آورده است

عدم تفاهم، عدم بلوغ اجتماعی، ازدواج اجباری، توقعات بیجا، چشم و هم چشمی، اختلالات عاطفی و روانی، اعتیاد، بداخلاقی، خشونت، تفاوتهای فرهنگی، اختلاف سن، ازدواج دوم، سوءظن، دخالت دیگران در زندگی، عدم علاقه و... از جمله دلایل بروز طلاق هستند.

پنج عامل جنسی، اقتصادی، شخصیتی، ارتباطی و اجتماعی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر طلاق هستند. تحقیقات نشان داده که دست کم 60 درصد طلاقهایی که در دادگاههای خانواده صورت میگیرد، ریشه در مسائل جنسی دارد.

مشکلات اقتصادی و عدم تامین معیشت و فقر، پائینبودن سطح درآمد خانوار، بیکاری، مسکن نامناسب و بالا بودن نرخ خرید و اجاره، ضعف یا فقدان ثبات شغلی هر یک میتواند به نحوی در بروز طلاق سهم داشته باشد.


منبع اينترنت


 

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 11:42  توسط حسن ساداتی  |